🔰 نشست مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری و استاندار با رییس قوه مقننه کشور در روز سه شنبه مورخ ۵ بهمن ماه ۱۴۰۰
دکتر قالیباف در نشست پیگیری مصوبات نظارت میدانی از چهارمحال و بختیاری مطرح کرد؛
تاکید بر لزوم توجه به استان های محروم در قانون بودجه ۱۴۰۱ / ماجرای پروژه ای که بعد از ۱۵ سال در چهارمحال و بختیاری همچنان زیرسازی می شود.
رییس مجلس شورای اسلامی در نشست استاندار و اعضای مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری که برای بررسی مصوبات نظارت میدانی سال گذشته از این استان برگزار شده، با تاکید بر لزوم توجه به استان های محروم در قانون بودجه ۱۴۰۱ همانند بودجه سال جاری به معضل فاجعه بار برخی پروژه های نیمه تمام در استان ها و برنامه ریزی برای اتمام آن ها اشاره کرد و گفت: برای توسعه استان ها فقط نباید به بودجه های عمومی و دولتی اتکا کرد بلکه باید با ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران بخش خصوصی برای جذب سرمایه های غیر دولتی و نیز بهره مندی از ظرفیت های استان ها نیز تلاش کرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شرستان های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی به نقل از خبرگزاری خانه ملت، دکتر محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در پیگیری مصوبات نظارت میدانی  سال گذشته از استان چهارمحال و بختیاری با حضور اعضای مجمع نمایندگان و استاندار این استان با تاکید بر ضرورت توجه به استان های محروم عنوان کرد: این توجه برای نخستین بار در بودجه 1400 با محوریت محرومیت زدایی از استان های محروم مانند استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، ایلام و… رقم خورد و باید همین رویکرد در بودجه سال 1401 نیز تکرار شود.
رییس قوه مقننه با اشاره به اینکه پس از نظارت میدانی صورت گرفته به استان چهارمحال و بختیاری، برای تکمیل پروژه اتصال راه های 25 هزار روستا و همچنین آبرسانی به 7 هزار و 138 روستا در یک دوره 3 ساله اقدامات مهمی آغاز شده است، افزود: قوانین بودجه این ظرفیت را دارد که از محل تبصره 14، 16 و 18 پیگیری های لازم برای توسعه و پیشرفت مناطق محروم نهایت بهره مندی انجام شود و این موضوع نیازمند پیگیری در استان نیز است.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره مسائل مربوط به آب نیز گفت: در این زمینه وزارت کشور باید با استفاده از ظرفیت ملی و بر مبنای عدالت و منافع مردم با رعایت پیوست های زیست محیطی و اجتماعی، اقدامات لازم به ویژه مصوبات قانونی را اجرایی کند تا منفعت آن نصیب مردم و کشاورزان شود.
وی با اشاره به سختی تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام در مناطقی همچون کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: به عنوان نمونه یک پروژه راه در این استان از حدود 15 سال قبل تا به امروز هنوز به بهره برداری نرسیده و فقط در مرحله زیرسازی پیشرفت داشته که آن هم با اولین بارش برف و کولاک تخریب و مجدداً بودجه های سالانه صرف کار زیرسازی می شود، یعنی یک چرخه تکراری بدون نتیجه هر سال انجام می شود که باید این فرایند معیوب و ناکارآمد اصلاح شود.
قالیباف با تاکید بر اینکه نباید فقط از ظرفیت بودجه های دولتی برای توسعه و آبادانی استان ها و تکمیل پروژه های نیمه تمام استفاده کرد، ادامه داد: چهارمحال و بختیاری ظرفیت های بالایی در حوزه های مختلف دارد و باید با ایجاد انگیزه برای سرمایه گذار، زمینه را برای استفاده از اعتبارات غیردولتی نیز فراهم کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لازم است در برخی پروژه ها مثل پروژه اتصالِ راه آهن چهارمحال و بختیاری به خوزستان نگاه ملی داشته باشیم، تصریح کرد: یکی از پروژه هایی که سال آینده باید اعتبار ویژه ای برای آن در لایحه بودجه 1401 در نظر گرفت، اتصال خط ریلی لردگان به استان خوزستان است. این پروژه باعث اتصال مسیر ریلی از استان اصفهان به خوزستان می شود و همه کشور از آن بهره مند می شوند. اگر همین پروژه در کنار اتصال راه جاده ای از اصفهان به خوزستان محقق شود، درآمدهای استان متحول خواهد شد.

مطالبات نمایندگان استان

در این نشست احمد راستینه هفشجانی، حسین بامیری، امیرقلی جعفری بروجنی، قدرت الله حمزه شلمزاری نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری نیز پیش از رییس مجلس، با اشاره به نظارت میدانی دکتر قالیباف از استان چهارمحال و بختیاری به برخی مصوبات اجرا شده در استان اشاره و از رییس مجلس تقدیر کردند.
از جمله مهمترین موضوعات مطرح شده از جانب نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری، می‌توان به ۱. ضرورت تخصیص اعتبارات برای تکمیل پروژه های راه و راه آهن استان ۲. چاره اندیشی برای معضل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار در استان
۳. تکرار مصوبات سفر نظارتی رئیس مجلس در بودجه 1401 کل کشور و ۴. تکمیل پروژه های آبرسانی به روستاهای استان چهارمحال و بختیاری که از مصوبات سفر رییس مجلس بوده است، اشاره کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like